Kodumaine Holm pank viis septembris läbi uuringu säästusid arvelduskontol või sularahas hoidvate inimeste seas, et selgitada välja, miks inimesed raha tähtajalisel hoiusel ei kasvata. Lisaks uuriti vastajatelt, milliseid võimalusi nad säästude hoidmiseks ja kasvatamiseks kõige meelsamini kaaluks.
„52% ehk pisut üle poole vastajatest sõnas, et on kaalunud tähtajalise hoiuse avamist, kuid pole seda erinevatel põhjustel veel teinud. Suur hulk inimesi ei julge oma sääste luku taha panna, teised aga ütlesid, et loodavad oma säästude paigutamisest saada suuremat tootlust,“ tutvustas uuringu tulemusi Holmi juht Kaspar Kalvet.
Riskantne aktsiamaailm
Holm uuris vastajatelt ka seda, milliseid teisi investeerimise võimalusi on säästusid arvelduskontol või sularahas hoidvad inimesed kaalunud. Tähtajalise hoiustamise järel oli teisel kohal investeerimine aktsiatesse, mida on kaalunud 48% vastanutest. Seda suurema riskiga investeerimisvõimalust on rohkem kaalunud mehed, kelle seas on aktsiamaailma sisenemist kaalunud 54%. Uuringus osalenud naised näitasid üles mõnevõrra konservatiivsemat suhtumist – nende seas on aktsiatesse investeerimist kaalunud 43%.
„Öeldakse, et aktsiatesse tasub investeerida seda raha, millest sa oled valmis ilma jääma. See ütlus on tegeliku elu kõrval ehk pisut radikaalne, aga vastab tõele, et börsihinnad on tundlikud nii ettevõtte enda käekäigu kui ka turukõikumiste suhtes. Aktsiaid ei tohiks seetõttu osta raha eest, mida inimene lähiajal vajab, näiteks oma kodu ostu sissemakseks või mõneks teiseks planeeritud kulutuseks,“ selgitas Kalvet.
Tähtajaline hoius – hea inflatsioonikindlustus
Kui inimesel ei ole börsimaailmaga varasemat kokkupuudet, tasub Kalveti sõnul alustada oma raha kasvatamist kõige turvalisematest valikutest.
„Äsja pikendasime suure nõudluse tõttu Holmi tähtajalise hoiuse pakkumist oktoobri lõpuni. Pakume turu kõrgeimat 4% hoiuseintressi kõigile perioodidele alates kolmest kuust viie aastani. See intress on garanteeritud ja ka piisav, et katta tänase ja lähitulevikuks prognoositava inflatsiooni mõju säästudele. Tasub meeles pidada, et tähtajalised hoiused pangas on täiesti riskivaba investeering. Juhtugu pangaga või majanduses mis tahes, inimene saab oma raha 100% kindlusega tagasi, sest Eestis registreeritud pankades avatud hoiused on kuni 100 000 euro väärtuses Tagatisfondi poolt tagatud,“ selgitas Kalvet.
Madalama riskitasemega võlakirjad
Need, kes soovivad tähtajalistest hoiustest mõnevõrra kõrgemat tootlust ning on valmis selle nimel ka rohkem riskima, saavad kaaluda investeerimist võlakirjadesse.
„Meie uuringus osalenud inimestest on võlakirjade ostmist kaalunud pisut rohkem kui iga viies vastaja. Võlakirjade kasuks räägib asjaolu, et kuigi raha on ettevõtte käes samuti kindlaks perioodiks kinni, on võlakirjadega võimalik kaubelda – kui raha on millekski muuks vaja, saab need maha müüa. Samas võivad kauplemisega kaasneda kauplemistasud ning müügihind võib ajas muutuda,“ selgitas Kalvet.
Tema sõnul tasub meeles pidada, et ainult tähtajalised hoiused pankades on 100% garanteeritud. Võlakirjadesse investeerimisega kaasneb siiski mõningane risk. „Kui ettevõte peaks minema pankrotti, rahuldatakse võlakirjaomanike ja teiste laenuandjate nõuded enne aktsionäride nõudeid. Kui aga ettevõtte rahaline seis on sedavõrd halb, et puudub ka piisav raha laenajate nõuete katmiseks, võib ka võlakirjade ostmiseks kulutatud rahast ilma jääda,“ selgitas Kalvet.
Säästude koht pole kodus
Ligi kolmandik vastajatest on mõelnud säästude hoidmiseks pensionifondi peale, 6% vastanutest ütles, et on kaalunud raha paigutamist hoiu-laenu ühistusse. 33% vastanutest sõnas aga, et nemad on rahul raha hoidmisega kontol või sularahas ning ühtegi säästude kasvatamise viisi ei kaalu.
„Sularaha on tänapäeval kahtlemata kõige ebaturvalisem säästude hoidmise viis – ka kodukindlustus ei kata näiteks varguse, tulekahju või muu vahejuhtumi tõttu kodus hoitud sularahast ilma jäämist. Kui inimene ei soovi oma raha ühelgi moel investeerida, siis on raha koht siiski pangakontol, mitte kodus lauasahtlis või madratsi all. Ja kui raha juba hoida pangas, siis pigem panna see garanteeritult siiski teenima, “ paneb Kalvet inimestele südamele.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830
+372 675 5055[email protected]